2021 Nomination

Every creativity deserves an accolade

Here comes the Nominees of Bayelsa International Film Festival 2021. They are well deserved to be on this list. Therefore take out some time to know them

Best Actor

Frederick Leonard

Frederick Leonard

Movie: Thick Skinned

Daniel Lloyd

Daniel Lloyd

Movie: Wedding Saga

Amauris Perez

Amauris Perez

Movie: Patricia

Eddie Watson

Eddie Watson

Movie: Enemy Call

Thomas Kadman

Thomas Kadman

Movie: The Game Changer

Dharshan Dharmaraj

Dharshan Dharmaraj

Movie: Tsunami

Ozzy Agu

Ozzy Agu

Movie: Walking With Shadows

Zack Orji

Zack Orji

Movie: State of a Nation

Joe Phils

Joe Phils

Movie: A Long Way Home

Best Actress

Lilian Esoro

Lilian Esoro

Movie: My Silence

Empress Njamah

Empress Njamah

Movie: Wedding Saga

Stephany Liriano

Stephany Liriano

Movie: Patricia

Niranjani Shanmugaraja

Niranjani Shanmugaraja

Movie: Tsunami

Zainab Balogun

Zainab Balogun

Movie: Walking with Shadows

Esi Vanessa

Esi Vanessa

Movie: Enemy Call

Cordelia Emeh

Cordelia Emeh

Movie: The London Slave

Chizzy Alichi

Chizzy Alichi

Movie: A Long Way Home

Helena Duru

Helena Duru

Movie: State of a Nation

Best Supporting Actor

Akposheri Tony

Akposheri Tony

Movie: Wedding Saga

Daniel Lloyd

Daniel Lloyd

Movie: Happy Home

Femi Branch

Femi Branch

Movie: Enemy Call

Bimal Jayakodi

Bimal Jayakodi

Movie: Tsunami

Smith Nnebe

Smith Nnebe

Movie: State of a Nation

Max Jerry

Max Jerry

Movie: A Long Way Home

Best Supporting Actress

Esther Okereke

Esther Okereke

Movie: Happy Home

Happy J. Uchendu

Happy J. Uchendu

Movie: Thick Skinned

Oby Kechere

Oby Kechere

Movie: Wedding Saga

Thelma O. Okonji

Thelma O. Okonji

Movie: My Silence

Timi Hadiza Zuofa

Timi Hadiza Zuofa

Movie: A long Way Home

Judith Afunaya

Judith Afunaya

Movie: State of a Nation

Best Indigenous Actor

Abiodun Adebajo

Abiodun Adebajo

Movie: Ege Ni

Ken Kananji

Ken Kananji

Movie: The Beautiful Hen Behind The Yao Mountain

Francis Duru

Francis Duru

Movie: Mboputa

Adeniyi Johnson

Adeniyi Johnson

Movie: Kini Obirin Fe

Tarela Afore

Tarela Afore

Movie: Adudu Nini

Best Indigenous Actress

Happy J. Uchendu

Happy J. Uchendu

Movie: Mboputa

Bertha Mkhoma

Bertha Mkhoma

Movie: The Beautiful Hen Behind the Yao Mountain

Queen Adedoyin

Queen Adedoyin

Movie: Ege Ni

Funmi Awelewa

Funmi Awelewa

Movie: Kini Obirin Fe

Lokpobiri Angela

Lokpobiri Angela

Movie: Adudu Nini

Best Director

Maitre Sebastien

Maitre Sebastien

Movie: Debout Kinshasa

Shirez Khan

Shirez Khan

Movie: Project Evolution

Emmanuel Mang

Emmanuel Mang

Movie: Enemy Call

Rene Furtunato

Rene Furtunato

Movie: Patricia

Somaratne Dissanayake

Somaratne Dissanayake

Movie: Tsunami

Ivongbe Oghenetejiri

Ivongbe Oghenetejiri

Movie: State of a Nation

Best Cinematographer

Imran Kaisi

Imran Kaisi

The Beautiful Hen Behind the Yao Mountain

Edosa Osawe

Edosa Osawe

Movie: My Silence

Peyi Guzman

Peyi Guzman

Movie: Patricia

Vishwa Balasooriya

Vishwa Balasooriya

Movie: Tsunami

Adekunle Adejuyigbe

Adekunle Adejuyigbe

Movie: The Encounter

Ngozi Nkebakwo

Ngozi Nkebakwo

Movie: State of a Nation

Best Feature Film

Wedding Saga

Wedding Saga

The Game Changer

The Game Changer

State of a Nation

State of a Nation

My Silence

My Silence

My London Slave

My London Slave

Enemy Call

Enemy Call

Tsunami

Tsunami

Patricia

Patricia

Best Short Film

Alula

Alula

Foray

Foray

The Encounter

The Encounter

Fighting for Death

Fighting for Death

Growing Pain

Growing Pain

Tare

Tare

Tamara

Tamara

Sampson's Heart

Sampson's Heart

Recognition

Recognition

The Solo Girl

The Solo Girl

Young and Naive

Young and Naive

Best Documentary

Codelli

Codelli

From Trash to Treasure

From Trash to Treasure

Wells of Hope

Wells of Hope

The Sound of Masks

The Sound of Masks

In Search

In Search

Nollywood

Nollywood

The Wonderful Tapestry of Life

The Wonderful Tapestry of Life

Best Indigenous Film

Kini Obirin Fe

Kini Obirin Fe

The Beautiful Hen Behind the Yao Mountain

The Beautiful Hen Behind the Yao Mountain

Ege Ni

Ege Ni

Mboputa

Mboputa

Adudu Nini

Adudu Nini

Best Child Act

Menara Wiratunga

Menara Wiratunga

Movie: Tsunami

Bryan Mbuangi

Bryan Mbuangi

Movie: Debout Kinshasa

Lonnie Chavis

Lonnie Chavis

Movie: Skin

Kaylynn Ferrera

Kaylynn Ferrera

Movie: Young and Naive

Divine Godwin Oton

Divine Godwin Oton

Movie: The Innocent

Best Editor

Roy Justine

Roy Justine

Movie: Enemy Call

Lucky Stephen

Lucky Stephen

Movie: My Silence

Angelica Salvador

Angelica Salvador

Movie: Patricia

Thomas Kadman

Thomas Kadman

Movie: The Game Changer

Nkeng Florence

Nkeng Florence

Movie: Foray

Film of the Year

The Year of Our Lord

The Year of Our Lord

Tsunami

Tsunami

State of a Nation

State of a Nation

Echoes from the Creeks

Echoes from the Creeks

Wasted

Wasted

A Long Way Home

A Long Way Home

Our Sponsors and Partners .

Take out some time to know our sponsors and partners who have made this great event possible.